Materiel
It og cyberområdet
Krigen i Ukraine blev et vendepunkt for den erfarne forsker og leder, som nu står i spidsen for Teknologiafdelingen i Udviklingsdivisionen i FMI.
Kristian Pedersen er chef for Teknologiafdelingen i Udviklingsdivisionen i FMI.
Af Jan Schelbech, FMI KOM
“Jeg blev simpelthen rasende, da jeg en februar morgen så russiske kampvogne vælte ind i Ukraine.”
Sådan udtrykte Kristian Pedersen sig klart og tydeligt, da vi spurgte ham om motivationen for at søge job i Forsvarsministeriets Materiel og Indkøbsstyrelse.
Kristian Pedersen har haft en karriere, som mange i dansk forsknings- og universitetsverden vil genkende og enkelte måske misunde. Cand.scient. og ph.d. i astrofysik, professor, institutdirektør, dekan og international repræsentant i nogle af de mest prestigefyldte forskningssammenhænge i Europa.
Alligevel var det ikke endnu en toppost i akademia, der trak, da han i efteråret 2025 takkede ja til jobbet i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse. Det var krigen.
Krigen i Ukraine blev et personligt og professionelt vendepunkt. Kristian Pedersen beskriver, hvordan invasionen satte gang i en grundlæggende refleksion: Hvordan kunne han bedst bidrage med den viden og erfaring, han havde opbygget gennem et langt arbejdsliv?
“Hvis der havde været et hvervekontor henne om hjørnet, så havde jeg nok meldt mig. Og det havde nok været en dårlig idé,” fortæller Kristian Pedersen.
Han peger selv på, at hans bidrag ikke skal findes i felten, men i det teknologiske og organisatoriske maskinrum. Overgangen til Udviklingsdivisionen i FMI er en måde at omsætte mange års naturvidenskabelig indsigt og ledelseserfaring til noget konkret og samfundsmæssigt presserende i tjeneste for Danmarks Forsvar.
“Det at komme til FMI er en meget konkret måde at kunne bidrage med den viden, jeg har,” siger Kristian.
Kristian Pedersen lægger ikke skjul på, at hans drivkraft over tid har flyttet sig. Han beskriver sig selv som en solid fysiker – men ikke en kommende Nobelpristager. Til gengæld har han fundet sit faglige og personlige ståsted i ledelsen.
“Jeg er en glimrende fysiker, men jeg får nok aldrig Nobelprisen i fysik. Til gengæld fandt jeg ud af, at jeg faktisk kunne gøre en forskel som leder.”
Det er en erkendelse, der er vokset frem gradvist. Fra forskningsmiljøer over institutledelse til rollen som dekan for Faculty of Natural Sciences på Aarhus Universitet, hvor han havde ansvar for omkring 1.400 medarbejdere og et budget på over en milliard kroner.
“Det er ikke afgørende for mig, om jeg er chef for én eller for 2.000 mennesker. Det afgørende er, om opgaven er meningsfuld,”
Noget af det, der adskiller FMI fra universitetsverdenen, er tempoet. Ifølge Kristian Pedersen er der markant kortere afstand mellem problem, beslutning og handling – og det tiltaler ham.
“Der er et enormt tryk på forsvaret for at levere. Beslutningerne går hurtigere, og der er kortere fra tanke til handling. Det er min oplevelse. Det hænger naturligvis også sammen med genoprustningen af Danmark,” fortæller Kristian.
Netop denne “sense of urgency” passer godt til hans ledelsesstil, hvor strategisk blik og daglig drift skal hænge sammen. Visioner giver ifølge ham kun mening, hvis organisationen også fungerer i praksis.
“Man kan ikke have hovedet langt ude i horisonten, hvis alting omkring én sejler,” siger han.
Som teknologichef støtter Kristian Pedersen opbygningen af en afdeling for elektronisk krigsførelse (EW). Her søger Udviklingsdivision i FMI lige nu en chefkollega til afdelingen. Derfor står Kristian Pedersen midt i en opbygningsfase.
Teknologiafdelingen og EW-afdelingen udgør sammen med Danish Defence Innovation Unit (DDIU) de tre teknologi- og innovationsben i Udviklingsdivisionen. Alle tre dele skal styrkes fagligt og positioneres tydeligere – både internt i Forsvaret og i samarbejdet med universiteter og industri.
Det betyder bl.a. at der skal ansættes nye medarbejdere til alle tre enheder, defineres kerneopgaver og så skal samarbejdet styrkes mellem enhederne og ikke mindst hele FMI, Forsvaret og omverdenen. Det er det, som Kristian Pedersen prioriterer særligt højt. Både på den korte og lange bane.
“Det er jo fantastisk at få muligheden for at komme til et sted og være med til at bygge noget nyt op – og i den grad noget super meningsfuldt,” forklarer Kristian.
For ham handler ledelse i sidste ende om mennesker: at skabe rammer, hvor faglighed kan bruges, og hvor medarbejdere trives i en organisation med et klart formål.
“Man er nødt til at bringe sin person i spil, når man er leder,” slutter Kristian Pedersen af med at sige, inden han løber afsted til det næste møde i FMI.