Feltikkerter_8X30_7X42_10X40

De nye feltkikkerter er indkøbt i tre forskellige størrelser. Den midterste kikkert er Kikkert M/87, som mange soldater har stiftet bekendskab med.

Hvis du nævner navnet Swarovski ved et middagsselskab, tænker de fleste på fine krystalsmykker. Men er der en jæger, skytte eller soldat til stede, er det nok kikkerter og særligt sigtekikkerter, der bliver omdrejningspunktet for samtalen. Det er optisk kvalitet i verdensklasse – og det samme gælder den robuste fysiske indpakning med grøn gummiarmering omkring et aluminiumshus fra Swarovskis Habicht-serie.

 

Den landmilitære division i FMI har netop underskrevet kontrakt på 10.000 nye feltkikkerter med Grandt Defense, officiel distributør af Swarovskis militære produkter i Danmark. De første kikkerter leveres fra december 2025 og vil løbende blive udrullet frem til september 2026.

 

Høj kvalitet og gennemprøvet teknologi

“Vi valgte Swarovski, fordi det er et kendt og gennemprøvet produkt i vores system med dokumentation helt tilbage fra 1980’erne. Vi kender alle stumperne – vi kan splitte det i atomer og samle det igen. Det er et godt gennemarbejdet europæisk produkt,” forklarer Martin, teknisk sagsbehandler i den landmilitære division i FMI.

 

Han understreger, at særligt trådkorset i Habicht-kikkerterne er afgørende for måludpegning:

 

“Vi anvender vores trådkors til at estimere afstande og måludpege – f. eks. 2 mil. til højre fra levende hegn ved hus. Derfor er det vigtigt, at alt sidder plant og centreret, og at vi nogenlunde har det samme billede” siger Martin.

 

Trådkors på 7X42 kikkert_hvid BG

Trådkors i M/87 feltkikkert. De nye kikkerter har tilsvarende søgebillede.

Ud over det optiske i særklasse er kikkerterne forsynet med laserbeskyttelsesfiltre og tåler både mudder, regn og slag på asfalten uden at miste kalibrering eller ydeevne. Okularet giver også et godt synsfelt, også ved brug af fragmentationsbriller, så soldater kan bevare overblikket under alle forhold.

 

Tre varianter til alle niveauer

Anskaffelsen omfatter tre versioner, der dækker hele strukturen fra gruppe til førere af avancerede våbensystemer.

Dertil kommer fuld vedligeholdelseskapacitet til Optikværkstedet i Forsvarets Vedligeholdelsestjeneste, så kikkerterne kan serviceres lokalt med minimal responstid.

 

Udrulning til hele forsvaret

Habicht-kikkerterne bliver nu standardudstyr for både Forsvaret og Hjemmeværnet. Udrulningen sker i faser, hvor den lille 8×30-model prioriteres til de nye værnepligtige, så de har det bedste grej fra dag ét. Derefter følger mellemmodellen og til sidst den store 10×40, indtil alle 10.000 enheder er fordelt. De gamle kikkerter indsamles og lægges på mobiliseringslager som reservemateriel.

 

“Med dette indkøb sikrer vi skarp optik for det danske forsvar i min levetid,” afrunder Martin. På den måde understøttes forsvarets beredskab med banebrydende kvalitet, pålidelighed og præcision – ét trådkors ad gangen.

Fakta om de nye feltkikkerter

  • 5.000 stk. 8×30 Feltkikkert/lille
    Målgruppe: Gruppe-, delings- og underafdelingsniveau. Op til 30 meter synsfelt, ideal til masseudrulning blandt soldater og værnepligtige.
  • 4.000 stk. 7×42 Feltkikkert/mellem
    Målgruppe: Standardkikkert i Hjemmeværnet, underafdelingsniveau og højere. Balancerer forstørrelse og lysindsamling for alsidige opgaver.

  • 1.000 stk. 10×40 Feltkikkert/stor
    Målgruppe: Observatører, kommandører og førere ved længererækkende våbensystemer (IKK, KVG, PMV, Finskytte m.fl.), hvor maksimal detalje og rækkevidde er afgørende.